PROTECTION FOR THE MILLENNIUM

تمهیدات لازم جهت حذف الکتریسیته ساکن در خط تولید(قسمت اول)
شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵
0 نظر
2236 بازدید

تمهیدات لازم جهت حذف الکتریسیته ساکن در خط تولید:

یکی از موارد حائز اهمیت در خطوط تولید کارخانجات، حذف الکتریسیته ساکن جهت جلوگیری از آسیب رساندن به پرسنل و تجهیزات می باشد.

برای اطمینان از انتقال و دشارژ الکتریسیته ساکن از تجهیزات و بدن پرسنل، 3 فاکتور مهم وجود دارد:

1- ارت مناسب

2- شرایط ایجاد مسیر مناسب برای انتقال بار الکتریکی به سیستم ارتینگ 

3- تجهیزات مورد نیاز جهت انتقال و دشارژ بار الکتریکی

1-موارد مورد نیاز برای ایجاد ارت مناسب
اولین مورد برای حذف الکتریسیته ساکن جمع شده روی دستگاه های حساس  و بدن انسان ایجاد سیستم ارتینگ مناسب می باشد. اگر سیستم ارتینگ جریان ضعیف و تجهیزات (فشار ضعیف) ازهم جدا باشند، باید این دو با یکدیگر همبند گردند.

2-شرایط مورد نیاز برای ایجاد مسیر مناسب و دشارژ الکتریسیته ساکن
الف- برای آنکه ولتاژ باقیمانده را برای محل خط تولید که هدف ما جهت محافظت در مقابل الکتریسیته ساکن می باشد، در سطح 10 ولت( ولتاژ ایمن) نگه داریم، کل مقاومت متصل به سیستم زمین نباید از 10 مگا اهم بیشتر باشد که این مقدار بر اساس مدل مقاومتی خازنی بدن انسان و ثابت زمانی RC و کل زمان در نظر گرفته شده،زمان 2 ثانیه برای رسیدن به مقدار پایدار( 10 ولت) و تخلیه الکتریسیته ساکن به دست می آید. زمان 2 ثانیه حداکثر زمان برای تماس پرسنل در نظر گرفته می شود.
ب- برای آنکه جریان ایجادی جهت تخلیه بار الکتریسیته ساکن محدود گردد، حداقل مقاومت مسیر تخلیه بار از دستبند، پا بند، زیرپایی محافظت شده ESD  و رو میزی محافظت شده ESD باید حداقل برابر 1 مگا اهم باشد. همچنین اگر موارد ذکر شده به صورت سری به شینه زمین متصل بود، جمع مقاومت متصل شده شینه ارت می بایست کمتر از 10 مگا اهم باشد.
در شکل زیر نمونه ای از اتصالات به سیستم زمین موجود نمایش داده شده است.

 

 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 

اخبار صنعت برق

  • هشتمین دوره نمایشگاه صنعت برق استان اصفهان از تاریخ 5 الی 8 خرداد ماه سال 95 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی اصفهان در مجاورت پل شهرستان برگزار می گردد. لازم به ذکر است گروه کالایی نمایشگاه سیستمهای انتقال نیرو ، سیستمهای تولید، توزیع، بهره برداری و انتقال نیرو، برق خانگی و صنعتی روشنایی، انرژی های نو و تجدیدپذیر، تست و کنترل و مشاوره، طراحی و مدیریت خدمات می باشد.

  • پیرو تصویب «آییننامه جدید مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی» در شوراي عالی حفاظت فنی و انتشار آن در روزنامه رسمی کشور در تاریخ 94/11/17 مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف ارتقاي کیفی سطح خدمات تخصصی در زمینه ایمنی در کارگاههاي مشمول و تقویت بخش خصوصی داراي صلاحیت : «پنجمین دوره آزمون مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی» را در روزهاي 20 و 21 مرداد برگزار می نماید.

  • اجراي آئين نامه حريم خطوط برق، تغيير در اساسنامه سازمان توسعه برق ايران و تشکيل شرکت مادر تخصصي توليد برق نيروگاه‌هاي حرارتي، برنامه‌ريزي براي ساماندهي بخش توزيع نيروي برق کشور و تصويب قانون حمايت از صنعت برق، توسط مجلس شوراي اسلامي از دستاورد های مهم سال94 بوده است.
     

مقالات

چرا باید صاعقه گیر نصب کنیم؟

چرا باید صاعقه گیر نصب کنیم؟

انتخاب سطح حفاظتی

راهنمای انتخاب سطح حفاظتی سیستم صاعقه گیر

حذف الکتریسیته ساکن

تمهیدات لازم جهت حذف الکتریسیته ساکن از خط تولید
(قسمت اول)